Alplerin En Ünlü Kayak Merkezleri

0

Kayak Turları ile adrenalin dozunun yüksek olduğu Alplerin en ünlü kayak merkezleri için hazır olun…

Kış aylarının tatil alışkanlığı Kayak Turları, heyecan dolu ve eğlenceli bir deneyime dönüşmek üzere. Yeni başlayanlardan profesyonellere kadar her kesime hitap eden Alpler’in en ünlü kayak merkezleri’ni sizler için derledik.

İşte Kayak Turları düşünen tatilciler için Alpler’de kayak yapılacak bölgelerden kısa kısa notlar;

1- Zermatt Kayak Merkezi / İsviçre Alpleri

Zermatt / İSVİÇRE

Zermatt / İSVİÇRE

İsviçre’deki en popüler kayak merkezlerinden Zermatt, hepimizin aşina olduğu Toblerone logosunda yer alan Matterhorn dağında konumlanmış. Zermatt şehrine ulaşım sadece trenle sağlanıyor. Bunun nedeni ise şehir içinin trafiğe kapalı olması ki bu da gürültüden kirlilikten uzak bir tatil anlamına geliyor. Kayak yapmaya yeni başlayanlar için birebir olan merkezde, spa keyfi de mümkün.

2- St. Moritz Kayak Merkezi / İsviçre Alpleri

St. Moritz / İSVİÇRE

St. Moritz / İSVİÇRE

St. Moritz kasabası, Doğu Alplerin en yüksek noktası olan Piz Bernina’ya sadece bir kaç kilometre uzaklıkta. Bu da bölgeyi İsviçre Alplerinin en önemli kayak merkezleri arasına sokuyor. St. Moritz, lüks otelleri ve sağladığı sınırsız alışveriş imkanlarıyla Alpler’in metropolü olarak anılıyor. Dünyanın en eski kış sporları merkezlerinden olan St. Moritz, termal kaplıcaları, gurme festivali, buz polosu ve kumarhaneleriyle ünlüdür. Bu sebeplerden ötürü olsa gerek sokaklarda her an bir dünya starı ile karşılaşmanız da mümkün.

3- Kitzbühel Kayak Merkezi / Avusturya Alpleri

Kitzbühel / AVUSTURYA

Kitzbühel / AVUSTURYA

Küçül bir Avusturya kasabası olan Kitzbühel, 10 bini aşmayan nüfusu ile sakin bir kayak tatili yapabileceğiniz bölgelerden. Kasaba adını Kitzbühel Alpleri’nden alıyor. Burası Avrupa’da kayak denildiğinde akla ilk gelen yerlerden. Dünyanın en önemli bir kaç spor organizasyonunun Kitzbühel kasabasında yapıldığını, bu yüzden şehrin küçük ama gelişmiş bir sisteme sahip olduğunun altını çizmekte fayda var. Otelleri, restoranları, alışveriş olanakları oldukça iyi durumda. Kitzbühel bir kayak bölgesine oranla renkli bir gece hayatına da sahip.

4- Chamonix-Mont Blanc Kayak Merkezi / Fransa Alpleri

Chamonix-Mont Blanc / Fransa

Chamonix-Mont Blanc / Fransa

Fransız Alplerinin ünlüsü ise Chamonix-Mont Blanc. Mont Blanc dağlarının eteklerinde konumlanmış Chamonix kasabası, dünya çapında bir dağ sporları merkezi. Kayak konusunda ziyaretçilerini yeteri kadar tatmin etmeyi başaran Chamonix-Mont Blanc, sanat galerileri, kitapçıları, şık otelleri ve şirin restoranlarıyla da keyifli bir tatili kapsıyor. Kaymanın yanında buradaki en önemli etkinliklerden biri de 3842 metre yüksekliğindeki Aiguille Du Midi tepesine teleferikle çıkıp Alplerin muhteşem manzarasını seyretmek olsa gerek.

5- Cortina d’Ampezzo Kayak Merkezi / İtalya Alpleri
Cortina d’Ampezzo / İtalya

Cortina d’Ampezzo / İtalya

Kayak Turları için İtalya Alpleri’ne de uğramadan olmaz. 1956 Kış Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapan Cortina d’Ampezzo’nun ne kadar önemli bir merkez olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Pembe Panter ve James Bond gibi bir çok filmin muhteşem manzarası nedeniyle bu küçük şirin İtalyan kasabasında çekildiğini belirtelim. Amatör ve profesyonel kayakçılar için tasarlanmış sayısız kayak pistine sahip bölgede, lüks oteller, meşhur İtalyan restoranları, renkli gece hayatı birçok kişiyi buraya çekiyor.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Yaz