Kayak Malzemeleri & Kayak Kıyafetleri

0

Kayak Turizmi ile ilgileniyor ve bu sporu seviyorsanız kayak hakkında bilmeniz gereken şeylerden bazıları da Kayak Malzemeleri ve Kayak Kıyafetleri’dir.

Hali hazırda satılan malzemeler içinden bile sizlere hangisinin daha uygun olacağını bilmek için önceden araştırmalı ve fikir sahibi olmalısınız. Kayak Malzemeleri Hakkında fikir sahibi olmanız satın alırken sizlere seçimlerinizde kolaylık sağlayacaktır. Malzemeler satın alınabileceği gibi özellikle yeni başlayanların tercihi olan kiralama da yapılabilir.  Hem maddi anlamda hemde yeni başlayanların teknik olarak tereddütlerini giderebilmeleri açısından malzeme ve ekipmanların kiralanması da alternatif çözümlerdendir.

Kiralık snowboard, malzeme ve diğer ekipmanları extrem spor malzemeleri satan dükkanlardan temin edebileceğiniz gibi bölgelerin merkezlerindende edinebilirsiniz.

Kayak Malzemeleri’ni 3 ana başlıkta toparlayabiliriz.

  • Kayak Takımları
  • Kayak Kıyafetleri
  • Kayak Aksesuarları

Kayak Takımları

Kayak Takımlarını bağlamları, botlar ve batonlar diye ayırabiliriz.

Batonlar dengeyi kaybetmemek için dirsek hizasında ve elde tutulur. Botlar ve bağlamlar ise kayaklarınızın botlarınıza bağlanması ile ayağınızın hem rahat etmesi hemde ayaklarınızdan çıkmamasını sağlar.

Kayaklar botlara takılırken eğer profesyonel değilseniz bir profesyonelden yardım almalısınız. Kayaklar botlara takılırken DIN Ayarı denilen bir ayar yapılması gerekmektedir.

Profesyonel sporcuların buzda ve daha karlı pistlerde botlarının çıkmaması için, yeni başlayan  içinse düştüklerinde ayaklarından hemen çıkarabilmeleri için profesyonel kişiler tarafından DIN Ayarı yapılmalıdır.

Kayak Kıyafetleri
Kaymaya yeni başlayacak olanlar sıkça düşeceklerinden dolayı elleri bacakları ve kalça kısmı sürekli kar ve soğukla temas edecek. Normal pantolon veya eldivenler karı vücut ısısıyla eriterek soğuğun ve ıslaklığın vücutla buluşmasına sebep olacaktır. Keyifli bir tur yapmak istiyorsanız bu etkenleri göz ardı etmemelisiniz.Kayak Kıyafetleri pantolonu,  montu, eldiveni, çorabı, termal içlik diye sıralanabilir.Kaymaya yeni başlayacak olanlar için en önemli kıyafetleri  eldivenler ve pantolondur.

Kayak Aksesuarları

Kayak Aksesuarlar denilince akla ilk gelen kar yağışlı ve tipili havalarda yüzünüzü ve gözlerinizi koruyarak sağlıklı ve rahat spor yapabilmek için gerekli olan goggle dir. Alacağınız goggle gözlüğünün çift camlı olmasına özen gösterirseniz kayak yaparken buğulanmasına engel olarak rahat bir şekilde spor yapmak fırsatı bulursunuz.
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yurtiçi ve Yurtdışı kayak merkezleri, size özel alternatifler, zevklerinize hitap eden kayak otelleri, bütçeniz ve talebiniz doğrultusunda sezon boyunca her gün para iadesi garantisiyle kayak turları sizi bekliyor.

Bir Cevap Yaz